góry fuerteventura zachód słonca

Szacunek – wartość SCRUM #1

Szacunek jako nieodłączna wartość codziennej pracy.

Jakiś czas temu pisałam o wartościach SCRUM’a w życiu prywatnym. Długo zbierałam się, aby rozpocząć tą krótką serię wpisów. Zaczęłam od szacunku. Chociaż każda wartość ma jednakową wagę postanowiłam zacząć właśnie tutaj. Czym jest dla Ciebie szacunek? Czy to tylko bardzo chodliwe obecnie hasło przewodnie wielu ofert rekrutacyjnych?

Definicja czy realna wartość?

Szacunek z definicji to

1. «stosunek do osób lub rzeczy uważanych za wartościowe i godne uznania»

2. «przybliżone określenie wartości, wielkości lub ilości czegoś»

Czy w dzisiejszych czasach ogólnej dostępności do informacji zwracamy szczególną uwagę na szacunek wobec drugiej osoby? Czy szanujemy również siebie? Czy organizacja w której działasz szanuje Cię? Czy Ty szanujesz innych? Dla mnie szacunek jest realną wartością. Nie wyobrażam sobie pracy bez transparentności i wzajemnego poszanowania. Jeśli dajesz z siebie najwięcej, jak to tylko możliwe – oczekuj również tego samego od drugiej osoby/ organizacji. Pamiętaj, że szacunek to również wyrażanie swoich opinii w sposób rzeczowy, jasny, zrozumiały i kulturalny.

Cienka granica

Istnieje oczywiście bardzo cienka granica pomiędzy szacunkiem a byciem wykorzystywanym. Umiejętność racjonalnego wytłumaczenia swoich potrzeb i racji nie może być zignorowana. Poszanowanie drugiego człowieka, jego granic i asertywności jest kluczem do sukcesu. Staram się zawsze artykułować moje potrzeby, dbając przy tym o uczucia innych. Wiem, że nie jestem odpowiedzialna za uczucia i myśli, które wywołuję w innych. Co nie oznacza, że mogę deptać po czyiś wartościach i ambicjach, tylko dlatego, że mam odmienne zdanie.

Koniec dnia

Czy na koniec każdego dnia zastanawiasz się czy szanowałaś/eś drugą osobę? Czy kładziesz sie spokojnie spać? Czy możesz spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie, że zrobiłaś/eś wszystko, co było w Twojej mocy, aby zdarzenia dnia pozwalały Ci spokojnie spać? Jestem w momencie mojego życia, w którym wiem, że szanuję siebie i innych. Nie godzę się na deptanie moich wartości. Czy Ty jesteś w stanie powiedzieć to samo? Czy jesteś dobrym człowiekiem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *