10 powodów

10 powodów, dla których NIE WARTO wychodzić za programistę

10 powodów, dla których NIE WARTO wychodzić za programistę

Dziś trochę z przymrużeniem oka. Zawsze gdy ktoś pyta mnie lub Ł jak się poznaliśmy itp. Mówię, że byliśmy razem zanim został programistą. To oczywiście wiele wyjaśnia. Zaraz dowiecie się dlaczego.

Oto 10 subiektywnych powodów dla których , nie warto wiązać się z programistą :

Wszystko jest 0-1, nie ma odcieni szarości

Jesteś na tak albo na nie. Nie ma może. Staraj się za każdym razem precyzować swoje oczekiwania. Jak to mawiał mój nauczyciel od historii albo jesteś w ciąży albo nie.

 

Język w którym rozmawiam z moim Mężem nazywam HubbyJS

O tym znajdziesz więcej tutaj. Umiejętność komunikowania się z drugim człowiekiem w dzisiejszych czasach zeszła na drugi plan. Słowo pisane, w szczególności krótkie wiadomości tekstowe zamiast konwersacji twarzą w twarz z drugim człowiekiem to codzienność. FYI – Teraz wszystko jest na ASAP, wszystko ma jakiś deadline. Jeśli zechcesz oczytanego (nie tylko w zakresie nowych technologii) partnera, z którym będziesz przeprowadzać długie konwersacje bez analizowania struktur danych i algorytmów to powinnaś wybrać humanistę zamiast programisty.

 

Wszystko musi zawierać model danych. Wszystko.

Małżeństwo musi mieć architekturę. Musi mieć front-end i back-end. Programista zazwyczaj musi dostać gotową specyfikację i to musi zostać przełożone na kod. Nie oczekuj, że on się DOMYŚLI, bo się nie domyśli.

 

Praca to jego priorytet

Na pewno każda/każdy z Was trafił kiedyś w sieci na mema obrazującego gościa na drugim planie siedzącego przed komputerem i roznegliżowaną kobietę leżąca w jednoznacznej pozie na łóżku. Brzmi znajomo ? Sama się czasem zastanawiam jakim cudem mamy dzieci, skoro on cały czas siedzi przed komputerem. Z jednej strony jest to bardzo frustrujące i wydaje się marnowaniem czasu, z drugiej zaś jest symbolem ambicji i chęci edukacji. Zawsze zazdrościłam Ł tego zapału i świadomości tego, co chce w życiu robić. Do tej pory nie znam tego uczucia.

 

Programista nie zaprosi Cię na randkę

Zazwyczaj to Ty musisz wykonać pierwszy krok. Programiści są nieśmiali i raczej wycofani. Stereotypy o programistach wyjętych z piwnicznych zakamarków matczynych domów nie wzięły się znikąd. Jeśli jednak znajdziesz takiego, który się odważy na ruch, to być może usłyszałaś tekst w stylu :


„Gdybyś była Javą, to na pewno nie potraktowałbym Ciebie obiektowo.”

 

 

Jest wszechwiedzący i arogancki

Myślę, że wiele osób obracających się w środowisku IT zauważyło pewną zależność – wiele programistów ma ogromne poczucie wyższości . Uważają, że ich praca jest niezwykle istotna i ludzkość wyginęłaby, gdyby nie oni i ich intelekt. U wielu programistów można zauważyć poczucie bycia niezastąpionym. To bardzo istotne, aby znać swoją wartość i potrafić wycenić własne doświadczenie, gorzej jeśli ten brak skromności nie ma swojego odzwierciedlenia w umiejętnościach i posiadanej wiedzy. Jeśli, więc nie grzeszysz intelektem i jesteś bardzo pewną siebie osobą – dobrze zastanów się nad wyborem drugiej połówki.

 

Lubi rywalizację

Uczciwa konkurencja i zdrowa rywalizacja to nic złego. Powiedzmy sobie szczerze każdy lubi wygrywać. Sztuką jest umiejętność przegrywania, przyznania się do błędu i umiejętność wyniesienia czegoś z porażki. Stały wyścig szczurów może być uciążliwy nie tylko dla związku, ale także dla wszystkich relacji międzyludzkich. Jeśli jesteś w dodatku ambitna/y i też lubisz rywalizację, to stałe negocjacje i szukanie kompromisów z Twoim partnerem/partnerką mogą być dokuczliwe. Nikt nie chce stale przebywać z zarozumialcem.

 

Jest drogi w utrzymaniu

Pomyśl o tych wszystkich kWh pędzących na liczniku! Przecież praktycznie cały czas komputer jest włączony. Jeśli ma tylko jeden dodatkowy monitor to całe szczęście. Zazwyczaj w skład jego biurowego wyposażenia wchodzi drogi laptop, dodatkowe monitory, aby lepiej się pracowało to zapewne wysokiej jakości głośniki lub słuchawki wyciszające (takie, które skutecznie wyciszają dźwięk płaczu dziecka – uwierzcie mi, że takie cholerstwo istnieje! ) i oczywiście super wygodny fotel, aby umilić wiele godzin spędzonych w pracy. Na szczęście wielu programistów jest w stanie swoją pensją sprostać nawet największym technologicznym kaprysom – starczy też pewnie na Twoje waciki.

 

Siedzący tryb życia

Większość programistów prowadzi typowy siedzący tryb życia. Oczywiście związane jest to z tym, że ich praca wymaga praktycznie ciągłego siedzenia przy komputerze. Jeśli jesteś fit i dzień zaczynasz od porannego treningu może być Ci ciężko utrzymać formę przy swoim lubym.

 

Każda czynność wymaga optymalizacji

Nawet przygotowanie śniadania. Większość z nas wykonuje wiele czynności nie zastanawiając się nad tym, że można ulepszyć ten proces. Od tego masz programistę! On pomoże Ci zoptymalizować każdą czynność – nawet tą, na której się nie zna.

 

 

 

 

 

Zanim się zwiążesz z programistą skonsultuj się z lekarzem bądź innymi żonami programistów, aby świadomie podjąć tak ważną decyzję.
Jeśli jesteś programistą nie bierz wszystkiego na poważnie 😉

Czy macie swoje powody? Czy Waszym zdaniem coś powinnam umieścić na tej liście?

Odpowiedzi

 1. Awatar Pan Jaszczur
  Pan Jaszczur

  Jestem programistą, jestem dość oczytany, 1000 razy bardziej wolę długie rozmowy z kobietą niźli granie w gry planszowe, czy co tam stereotypowy programista najchętniej robi w wolnym czasie.
  Nie chwalę się broń Boże, ale powielanie takich stereotypów jest krzywdzące, a dla mnie tym bardziej, gdyż żony nie mam 😉
  Jeśli to wszystko to nie jest Twoja fantazja, tylko szczera prawda, to jestem cokolwiek skonsternowany 😉

  1. Awatar Żona Programisty

   Dlatego podałam, że jest to 10 subiektywnych powodów, pisanych z przymrużeniem oka 😉 Zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie są różni i ciężko ich szufladkować. Znaczną część zachowań spotykam codziennie w pracy z programistami.

 2. Awatar Marta
  Marta

  Strasznie żenujący tekst pełen zdezaktualizoanych dziesięć lat temu stereotypów.
  Nie pozdrawiam
  Programistka

  1. Awatar hannehann
   hannehann

   Tekst jest pisany z przymrużeniem oka – trzeba mieć dystans i poczucie humoru – którego Tobie najwidoczniej brakuje.
   Pozdrawiam Serdecznie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *