10 powodów, dla których NIE WARTO wychodzić za programistę

10 powodów

10 powodów, dla których NIE WARTO wychodzić za programistę

Dziś trochę z przymrużeniem oka. Zawsze gdy ktoś pyta mnie lub Ł jak się poznaliśmy itp. Mówię, że byliśmy razem zanim został programistą. To oczywiście wiele wyjaśnia. Zaraz dowiecie się dlaczego.

Oto 10 subiektywnych powodów dla których , nie warto wiązać się z programistą :

Wszystko jest 0-1, nie ma odcieni szarości

Jesteś na tak albo na nie. Nie ma może. Staraj się za każdym razem precyzować swoje oczekiwania. Jak to mawiał mój nauczyciel od historii albo jesteś w ciąży albo nie.

 

Język w którym rozmawiam z moim Mężem nazywam HubbyJS

O tym znajdziesz więcej tutaj. Umiejętność komunikowania się z drugim człowiekiem w dzisiejszych czasach zeszła na drugi plan. Słowo pisane, w szczególności krótkie wiadomości tekstowe zamiast konwersacji twarzą w twarz z drugim człowiekiem to codzienność. FYI – Teraz wszystko jest na ASAP, wszystko ma jakiś deadline. Jeśli zechcesz oczytanego (nie tylko w zakresie nowych technologii) partnera, z którym będziesz przeprowadzać długie konwersacje bez analizowania struktur danych i algorytmów to powinnaś wybrać humanistę zamiast programisty.

 

Wszystko musi zawierać model danych. Wszystko.

Małżeństwo musi mieć architekturę. Musi mieć front-end i back-end. Programista zazwyczaj musi dostać gotową specyfikację i to musi zostać przełożone na kod. Nie oczekuj, że on się DOMYŚLI, bo się nie domyśli.

 

Praca to jego priorytet

Na pewno każda/każdy z Was trafił kiedyś w sieci na mema obrazującego gościa na drugim planie siedzącego przed komputerem i roznegliżowaną kobietę leżąca w jednoznacznej pozie na łóżku. Brzmi znajomo ? Sama się czasem zastanawiam jakim cudem mamy dzieci, skoro on cały czas siedzi przed komputerem. Z jednej strony jest to bardzo frustrujące i wydaje się marnowaniem czasu, z drugiej zaś jest symbolem ambicji i chęci edukacji. Zawsze zazdrościłam Ł tego zapału i świadomości tego, co chce w życiu robić. Do tej pory nie znam tego uczucia.

 

Programista nie zaprosi Cię na randkę

Zazwyczaj to Ty musisz wykonać pierwszy krok. Programiści są nieśmiali i raczej wycofani. Stereotypy o programistach wyjętych z piwnicznych zakamarków matczynych domów nie wzięły się znikąd. Jeśli jednak znajdziesz takiego, który się odważy na ruch, to być może usłyszałaś tekst w stylu :


„Gdybyś była Javą, to na pewno nie potraktowałbym Ciebie obiektowo.”

 

 

Jest wszechwiedzący i arogancki

Myślę, że wiele osób obracających się w środowisku IT zauważyło pewną zależność – wiele programistów ma ogromne poczucie wyższości . Uważają, że ich praca jest niezwykle istotna i ludzkość wyginęłaby, gdyby nie oni i ich intelekt. U wielu programistów można zauważyć poczucie bycia niezastąpionym. To bardzo istotne, aby znać swoją wartość i potrafić wycenić własne doświadczenie, gorzej jeśli ten brak skromności nie ma swojego odzwierciedlenia w umiejętnościach i posiadanej wiedzy. Jeśli, więc nie grzeszysz intelektem i jesteś bardzo pewną siebie osobą – dobrze zastanów się nad wyborem drugiej połówki.

 

Lubi rywalizację

Uczciwa konkurencja i zdrowa rywalizacja to nic złego. Powiedzmy sobie szczerze każdy lubi wygrywać. Sztuką jest umiejętność przegrywania, przyznania się do błędu i umiejętność wyniesienia czegoś z porażki. Stały wyścig szczurów może być uciążliwy nie tylko dla związku, ale także dla wszystkich relacji międzyludzkich. Jeśli jesteś w dodatku ambitna/y i też lubisz rywalizację, to stałe negocjacje i szukanie kompromisów z Twoim partnerem/partnerką mogą być dokuczliwe. Nikt nie chce stale przebywać z zarozumialcem.

 

Jest drogi w utrzymaniu

Pomyśl o tych wszystkich kWh pędzących na liczniku! Przecież praktycznie cały czas komputer jest włączony. Jeśli ma tylko jeden dodatkowy monitor to całe szczęście. Zazwyczaj w skład jego biurowego wyposażenia wchodzi drogi laptop, dodatkowe monitory, aby lepiej się pracowało to zapewne wysokiej jakości głośniki lub słuchawki wyciszające (takie, które skutecznie wyciszają dźwięk płaczu dziecka – uwierzcie mi, że takie cholerstwo istnieje! ) i oczywiście super wygodny fotel, aby umilić wiele godzin spędzonych w pracy. Na szczęście wielu programistów jest w stanie swoją pensją sprostać nawet największym technologicznym kaprysom – starczy też pewnie na Twoje waciki.

 

Siedzący tryb życia

Większość programistów prowadzi typowy siedzący tryb życia. Oczywiście związane jest to z tym, że ich praca wymaga praktycznie ciągłego siedzenia przy komputerze. Jeśli jesteś fit i dzień zaczynasz od porannego treningu może być Ci ciężko utrzymać formę przy swoim lubym.

 

Każda czynność wymaga optymalizacji

Nawet przygotowanie śniadania. Większość z nas wykonuje wiele czynności nie zastanawiając się nad tym, że można ulepszyć ten proces. Od tego masz programistę! On pomoże Ci zoptymalizować każdą czynność – nawet tą, na której się nie zna.

 

 

 

 

 

Zanim się zwiążesz z programistą skonsultuj się z lekarzem bądź innymi żonami programistów, aby świadomie podjąć tak ważną decyzję.
Jeśli jesteś programistą nie bierz wszystkiego na poważnie 😉

Czy macie swoje powody? Czy Waszym zdaniem coś powinnam umieścić na tej liście?

4 Replies to “10 powodów, dla których NIE WARTO wychodzić za programistę”

 1. Jestem programistą, jestem dość oczytany, 1000 razy bardziej wolę długie rozmowy z kobietą niźli granie w gry planszowe, czy co tam stereotypowy programista najchętniej robi w wolnym czasie.
  Nie chwalę się broń Boże, ale powielanie takich stereotypów jest krzywdzące, a dla mnie tym bardziej, gdyż żony nie mam 😉
  Jeśli to wszystko to nie jest Twoja fantazja, tylko szczera prawda, to jestem cokolwiek skonsternowany 😉

  1. Dlatego podałam, że jest to 10 subiektywnych powodów, pisanych z przymrużeniem oka 😉 Zdaję sobie sprawę z tego, że ludzie są różni i ciężko ich szufladkować. Znaczną część zachowań spotykam codziennie w pracy z programistami.

 2. Strasznie żenujący tekst pełen zdezaktualizoanych dziesięć lat temu stereotypów.
  Nie pozdrawiam
  Programistka

  1. Tekst jest pisany z przymrużeniem oka – trzeba mieć dystans i poczucie humoru – którego Tobie najwidoczniej brakuje.
   Pozdrawiam Serdecznie 🙂

Dodaj komentarz