hubbyjs

HubbyJS – czyli jak rozmawiać z programistą

Nowa technologia – HubbyJS, czyli jak rozmawiać z programistą

Wiele z Was na pewno zna masę nowych technologii i języków programowania. Czy spotkaliście się z HubbyJS ? Jeśli nie, to artykuł jest dla Was lekturą obowiązkową!

Mój Mąż próbując nauczyć mnie JavaScriptu podesłał mi „niesamowity” tutorial -> http://jsforcats.com/ . Powiedzmy, że się z nim zapoznałam. To było moje pierwsze doświadczenie z JS. Tak mi się przynajmniej wydawało. Im więcej starałam się zrozumieć, tym bardziej docierało do mnie, że trochę już rozumiem składnię tego języka, ale mówię w innym dialekcie. Znam przecież HubbyJS!
Porozumiewam się z mężem najczęściej za pomocą prostych komunikatów. Jeśli chcesz, żeby Mąż przebrał dziecko nie pytaj czy je przebierze. W HubbyJS jak i w JS w najprostszym skrócie chodzi o to, że musisz wytłumaczyć Mężowi, że jest Mężem.

Przykład:
„Czy możesz przebrać M?” – cisza, konsternacja, M ma dalej brudną pieluchę.
HubbyJS:
Ty (wskazując palcem na Męża)-Ł weź M -Twoje dziecko (koniecznie ze wskazaniem palcem, bądź pokazaniem twarzą w twarz – inaczej nie zadziała!) i zmień mu pieluchę teraz. Użyj pieluch i chusteczek, które są na przewijaku, który stoi w pokoju dzieci nieopodal Twojego biura.

Wydaje się trochę skomplikowane i długie, ale jakże efektywne. Tak niestety jest z wieloma rzeczami. Liczą się bardzo proste komunikaty i jasno określone zasady – ich brak prowadzi do wielu nieporozumień i niepotrzebnych kłótni. Sama łapię się czasem na tym, że zapominam precyzować swoje oczekiwania i tak się rodzą konflikty. Dlaczego większość mężczyzn musi otrzymywać instrukcje, a nie sugestie? Czy to kwestia różnic w budowie naszego mózgu? Nie jestem biologiem. Nie odpowiem na to pytanie. Mogę się jedynie domyślać.

Kilka złotych rad dotyczących komunikacji z programistą:

  1. Unikaj pytań „co o tym myślisz?” lub „jak sądzisz?” Zadawaj pytania, na które można tylko odpowiedzieć tak/nie. Jednoznaczne odpowiedzi uniemożliwiają nadmierne obciążenie procesora i są odpowiednio przetwarzane przez ogromną sieć neuronów Twojego Programisty.
  2. Jeśli programista nie otrzyma jasnego komunikatu, że coś nie działa lub należy coś zrobić, to on tego nie naprawi. Musisz o tym powiedzieć. On się nie domyśli. Serio. Tam nie ma takiej opcji.
  3. Pamiętaj, że większość programistów nie zajmuje się sprzętem. Jeśli zepsuje Ci się komputer, lepiej poproś o pomoc specjalistę. Dla Programisty to strata bardzo cennego czasu.
  4. Jeśli już jakimś cudem jesteście w levelu małżeństwo i macie potomstwo to łatwiej jest zostawić go sam na sam z niemowlakiem. Pamiętaj o gotowej instrukcji i zależnościach. Przyda nam się tu instrukcja warunkowa if:
    if (dziecko płacze) {
        zmień pieluchę;
    } else if (dziecko nadal płacze) {
        nakarm dziecko;
    } else {
        przytul dziecko;
    }
  5. Nie licz na wysoko rozwiniętą inteligencje emocjonalną. Jeśli marzysz o bezinteresownym prezencie, to lepiej sama coś sobie kup i powiedz mu, że dał Ci wymarzony prezent.
  6. „Chcesz coś zoptymalizować ?” Te słowa mogą być afrodyzjakiem dla prawdziwego dev’a. Jeśli potrzebujesz naprawić coś w związku to przedstaw mu gotowe problemy/możliwe rozwiązania i budżet. Jeśli złapie przynętę, to jesteś w domu.

Na koniec coś dla bardziej wtajemniczonych :

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *