nauka programowania

Jak zostać programistą?

Jak zostać programistą?

Jest wiele zawodów, które można wykonywać tylko po uzyskaniu kierunkowego wykształcenia i zezwolenia. Zawód programisty nie należy do jednego z nich. Czy słusznie? Z wykształcenia jestem plastykiem. Studiowałam Grafikę Komputerową, prawie ją skończyłam. Prawie. Nie znaczy to, że czuję się gotowa, aby zawodowo zostać grafikiem. Chyba nawet nie chcę. Oczywiście sama dla siebie nadal się uczę – człowiek tak naprawdę uczy się całe życie. Jeśli chodzi o moją edukację związaną z programowaniem może wydawać się, że mam łatwiej, bo mój mąż jest programistą. Nic bardziej mylnego. Jest nawet trudniej. Widzę czasem, jak bardzo bawi go moja nauka. To trochę tak, jakby obserwować, jak małe dziecko uczy się chodzić. Zabawnie wygląda, jak stawia pierwsze kroki, co chwilę potykając się o własne nogi. Czujesz radość, a jednocześnie zażenowanie, bo przecież jak można tego nie potrafić?!

Tak samo jest z moim Ł i mną. Oczywiście pomaga, wspiera, czuje dumę (mam nadzieję) i uważa to za słuszne rozwiązanie mojej sytuacji zawodowej. Są też zapewne momenty, w których wolałby żebym zajęła się czymś innym. Nie wiem czy wynika to z tego, że mój Mąż siedzi w tym kilka lat i męczy go powtarzanie takich podstaw czy raczej z mojej niekompetencji. Każdy zawsze kiedyś zaczynał, prawda? Co jeśli też chcesz zacząć, bo w sieci natrafiłeś na #programista15k i chcesz sprawdzić czy się do tego nadajesz?

Podstawowe pytanie, które powinieneś sobie zadać: Frontend czy Backend?

W wielkim skrócie – jeśli masz poczucie estetyki i lubisz widzieć efekty swojej pracy to zastanów się nad Frontend. Jeśli zaś wolisz zająć się bardziej techniczną stroną, lubisz zagadki, gry logiczne i efekt wizualny nie jest dla Ciebie priorytetem to może powinieneś/powinnaś wybrać Backend. Skup się na jednej ścieżce. Lepiej być dobrym/dobrą w jednym niż kiepskim/kiepską we wszystkim. Są jeszcze osoby, o których słyszałam, że są „jednorożcami” – to tak zwani Fullstack. Osoby te zajmują się zarówno frontem jak i backendem. Prawdę mówiąc w dzisiejszych czasach ten podział nie będzie aż tak widoczny. Powoli granice pomiędzy technologiami zacierają się, powstają również nowe języki.

Droga numer jeden: STUDIA

Tak – jeśli masz 18-19 lat i stoisz przed wyborem drogi zawodowej, stać Cię na studia dzienne i masz siłę przez kilka lat zajmować się czymś czego najprawdopodobniej nie będziesz robił w przyszłości. Nasz system edukacji jest tak skonstruowany, że przez większość czasu uczysz się rzeczy mało przydatnych w późniejszej ścieżce zawodowej. Przez to wiele rzeczy, których uczysz się w szkole i na studiach jest jedynie zaśmiecaniem mózgu. Czy ktokolwiek z Was w szkole uczył się np. jak krok po kroku założyć firmę, albo rozliczyć pit?

Studia powinny być bardziej ukierunkowane i nastawione na to, czym dokładnie chcesz się zajmować zawodowo. Każda uczelnia ma inny program nauczania, innych wykładowców oraz innych studentów. Te trzy czynniki mogą mieć kluczowe znaczenie dla Twojej przyszłości. Jeśli program będzie bardzo przemyślany, wykładowcy idealnie przygotowani do przekazania wiedzy a trafisz na grupę totalnych leni – za wiele z tego nie wyniesiesz. Wykładowca będzie starał się doprowadzić tych słabszych do linii mety.

Jeśli wybierzesz studia niestacjonarne, to jest szansa, że będziesz w stanie pogodzić naukę i pracę w tym samym czasie. Dzięki temu będziesz mógł zdobywać najcenniejszą rzecz, jaką jest doświadczenie i praktyka.
Niestety jeśli skupisz się tylko na nauce w trybie dziennym – podejrzewam, że wyniesiesz więcej z imprez niż z wykładów i zmarnujesz kilka lat. Mam nadzieję, że tak się nie stanie.

Kurs programowania

Może tak, jak ja postanawiasz się przebranżowić. Czujesz wypalenie zawodowe albo po prostu chcesz coś zmienić w swoim życiu.
Jeśli wybierasz kurs programowania pamiętaj o kilku ważnych rzeczach:

  • wykładowca powinien być praktykiem – bo kto inny będzie lepiej znał realia, jak praktyk?
  • pozytywne opinie
  • czas trwania kursu, ilość godzin teoretycznych i praktycznych

Kurs programowania to oczywiście niemały wydatek sięgający nawet 10 tysięcy złotych. Oczywiście są tańsze kursy oraz różne metody ich finansowania. Wiele firm oferuje pomoc w zakresie finansowania kursów – jeśli zostaniesz zatrudniony przez partnera, który współpracuje z akademią szkoleniową możesz uzyskać zniżkę i zapłacić za kurs tylko połowę jego ceny. Jeśli jesteś obecnie osobą bezrobotną zarejestrowaną w Urzędzie Pracy możesz również złożyć wniosek o dofinansowania do takiego kursu – maksymalna wysokość dofinansowania to 5.500 zł. Jeśli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności możesz starać się o dofinansowania z PFRON’u. Wystarczy zapoznać się dokładnie z metodami finansowania w danej placówce szkoleniowej. Jeżeli wystarczająco skrupulatnie zapoznasz się z regulaminami i procedurami jest szansa, że uda Ci się w 100% sfinansować kurs z różnych źródeł i przy okazji będziesz miał(a) pracę! Wszystko zależy od tego, czego chcesz się nauczyć oraz komu oddasz swój cenny czas.

Samouk

Najtańsza opcja ze wszystkich trzech. Potrzebujesz tylko:
komputera, ambicji, Internetu, chęci, wolnego czasu, cierpliwości, i jeszcze więcej ambicji. Nauka programowania to ciągły rozwój. Bycie samoukiem to w wielu dziedzinach życia najbardziej ceniona droga zawodowa. Jak bardzo trzeba czegoś chcieć i jak wiele potrzeba ambicji, aby potrafić nauczyć się wszystkiego samemu? Jest wiele plusów takiej nauki – dostosowujesz tempo sam(a) do siebie, uczysz się wtedy, kiedy Ty chcesz i nikt Cię z tego nie rozlicza. Niestety jest to też trochę złudne. Nie ma też nikogo, kto mógłby Ci pomóc, wskazać drogę albo zwyczajnie zrozumieć przez co przechodzisz. W dobie Internetu możesz zawsze znaleźć pomoc na różnego rodzaju stronach i forach. Nigdy niestety nie wiesz, czy to zweryfikowane informacje. Możesz je znaleźć np. na Stack Overflow. A jeśli chodzi o kursy programowania online, to ze swojej strony mogę polecić CodeCademy – dosyć przejrzyste instrukcje i tłumaczenia podane w prostej formie oraz Udemy – masa różnych kursów (również w języku polskim) nie tylko z zakresu IT dostępnych na różnych platformach np. telefon, TV; większość zakupionych kursów ma całkowity dożywotni dostęp.

Pomimo drogi, którą wybierzesz potrzebujesz jednej bardzo ważnej cechy – zaangażowania. Żadna z dróg obranych przez Ciebie nie przyniesie Ci rozwoju na ścieżce zawodowej, jeśli nie będziesz chciał(a) się czegoś nauczyć i osiągnąć cel. Ambicja jest ważna w każdym zawodzie – szczególnie w branży kreatywnej a programowanie trochę jednak taką jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *