Kładka nad Dunajcem

Sztuka pomagania

Kładka nad Dunajcem

Czy sztuką jest pomagać? Jak często spotykasz się z pomocą ze strony innych? W życiu prywatnym czy zawodowym. Jak często robisz coś dla kogoś, nie dla własnej korzyści? Czym jest dla mnie sztuka pomagania?

Społeczność

Po moim ostatnim wpisie otrzymałam lawinę wiadomości. Nie spodziewałam, że się aż takiego odzewu. Znaczna część ludzi chciała mi pomóc. Oferowała dobre rady lub materiały do nauki. Podsyłała oferty. Jestem za to ogromnie wdzięczna. Czuję się częścią społeczności. Usłyszałam krytykę – konstruktywną. Usłyszałam też hejt podsycany zazdrością. Krytykę przyjęłam. Spojrzałam na to z każdej strony. Wyciągnęłam wnioski. Niektóre sugestie pozwoliły mi spojrzeć również na pewne stereotypy. Nie tylko w branży IT. Wiadomo, że gdybym była zdrowym białym mężczyzną to byłoby łatwiej. Czy osiągnięty sukces byłby dla mnie tak samo znaczący, jak teraz? Nie chcę sprowadzać tego do kwestii dyskryminacji, ale dobrze wiemy, że nadal kobiety są często gorzej traktowane przez potencjalnych pracodawców. Pamiętam wiele takich sytuacji z początków mojej kariery. Nawet nie chcę o tym pisać. Wiem, że to wszystko pozwoliło mi nie godzić się na mniej niż zasługuję. Pamiętajcie, że to My tworzymy rynek pracy. Jeśli stale godzisz się na niskie stawki i złe traktowanie to nigdy nie przerwiesz błędnego koła.

Pomagać nie szkodzić

Fragmenty przysięgi Hipokratesa mówią o tym, żeby po pierwsze nie szkodzić. Pamiętaj o tym proszę. Nie musisz być lekarzem, żeby kierować się tą zasadą. Do tego potrzeba odrobiny przyzwoitości i zdrowego rozsądku. Nie akceptuję bezpodstawnego wylewania żółci. Jeśli chcesz to robić – zastanów się czy użyłabyś/użyłbyś takich słów w stosunku do bliskiej Ci osoby. Jeśli nie- to lepiej tego nie mów. Pomagać też trzeba umieć. Tego uczysz się całe życie.

Pozytywnie i obiektywnie

Nie uważam się za ideał. Nikt nie powinien. Całe nasze życie polega na tym, żeby stale robić coś lepiej niż poprzednio. Na tym właśnie polega nauka. Ambicja popycha nas do przodu. Pycha cofa. Sztuką jest znaleźć złoty środek. Sztuką jest pomóc drugiej osobie w osiąganiu celu nie zapominając przy tym o sobie. Zwróć proszę uwagę na to, że jeśli komuś pomagasz się rozwinąć sam(a) – też się rozwijasz. W swojej pracy skupiam się zawsze na jednym bardzo prostym zdaniu – jak mogę pomóc? Jeśli sama nie mam wystarczających kompetencji, czasu czy po prostu czuję blokadę – robię krok w tył. Sprawdzam co zrobiłam i jak mogę zrobić to lepiej i wydajniej.

Pomoc

Proszenie o pomoc nie jest niczym złym. Czasem nie wiesz, że jej potrzebujesz. Czasem desperacko jej pragniesz, ale nie potrafisz o tym powiedzieć. Sztuką jest pomagać, ale sztuką jest również umiejętność przyjęcia pomocy. Pamiętam, powtarzane jak mantrę zdanie do moich zespołów – jeśli nie wiesz, nie rozumiesz – powiedz. Trzeba wiedzieć w którym momencie należy przełknąć swoją dumę czy ego i powiedzieć potrzebuję pomocy. Sztuka pomagania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *