Kto z Was spotkał się z powiedzeniem, że studia to tylko papier? Ile z tych osób ukończyło studia? Czy w dzisiejszych czasach warto studiować? Niezależnie od tego, czy to już dawno za Tobą czy dopiero rozważasz dalsze ścieżki swojej edukacji – warto się zastanowić czy potrafisz dobrze wykorzystać zdobytą wiedzę.
Wyższe wykształcenie to marzenie
Co skłoniło Was do podjęcia studiów? Czy Wasza decyzja była wywarta presją społeczeństwa czy chęcią rozwoju i zdobywania nowej wiedzy? Często spotykam się z określeniem, że studia to tylko papier. Sama bardzo często tak do tego podchodziłam. Studiowałam Grafikę na PJATK w Gdańsku, której nie ukończyłam. Wiedziałam, że moja droga zawodowa nie będzie bezpośrednio związana z projektowaniem graficznym. Od początku byłam związana z szeroko pojętym HR. Tam czułam się dobrze. Nie dostałam się na wymarzone studia z malarstwa w ASP, więc postanowiłam znaleźć coś zastępczego. Nie czułam powołania do grafiki. Czułam potrzebę uzyskania wyższego wykształcenia. Na szczęście studia nie tylko pozwoliły mi pozyskać wiedzę i kontakty, ale także nauczyć się inaczej myśleć.
Myśleć inaczej
Co mam na myśli mówiąc myśleć inaczej? Wychodzę z założenia, że można być rewelacyjnym specjalistą bez studiów. Są oczywiście takie zawody, których nie możemy wykonywać bez poświadczenia zdobytej wiedzy – np. lekarz. Zupełnie inaczej jest z programistą czy chociażby sprzedawcą. Najważniejsze jest pytanie – czy idę na studia, bo chcę się uczyć? Czy idę na studia tylko ze względu na papier? Pamiętajmy, że studia mają w założeniu nauczyć nas myśleć samodzielnie i odkrywać. Przeprowadzać analizy i obalać tezy. Powinny nauczyć nas samodzielnego myślenia. To czy uczelnie na to pozwalają to zupełnie inna kwestia. Wszystko też zależy od tego, co i gdzie studiujemy. Wiele też zależy od tego, jak podchodzimy do samego procesu uczenia się.
Uczyć się czy nauczyć
Chcesz się uczyć czy nauczyć? Jeśli Twoja ambicja wykracza poza ramy sylabusa – to pozostaje mi nic, jak tylko pogratulować. Jak wspomniałam wcześniej część z Was poszła na studia, ponieważ chciała uzyskać uprawnienia niezbędne do wykonywania zawodu. Co jednak z tymi z Was, którzy poszli na studia, ponieważ chcieli się czegoś nowego nauczyć? Czy większość z Was ma poczucie, że nasz system edukacji wymaga ogromnej poprawy? Dla mnie moja poprzednia ścieżka edukacji to pewna udręka, której nie wspominam najlepiej. Szkoła średnia to trochę inna bajka, ponieważ wybrałam szkołę artystyczną. Podejście do ucznia było trochę inne. Jestem fanką metody Montessori. Osobiście uważam, że najlepszy sposób uczenia się to ten, w którym sami wybieramy, co nas interesuje i idziemy własnym tempem. Dlatego pewnie też tak ciężko wspominam siedzenie w ławce. Studia mają pozwolić nam iść trochę własną drogą i odkrywać to, co nas najbardziej interesuje. Tylko w ten sposób możemy się nauczyć wartościowych rzeczy i nie myśleć o tym, że studia to tylko papier.
Wiek to tylko liczba
Znacie powiedzenie, że wiek to tylko liczba? Na obecnej uczelni znacząco odczuwam różnicę wieku pomiędzy mną a resztą ludzi z roku. Nie jestem w tym sama. Pamiętam jedną z pierwszych rozmów na temat naszego wieku, doświadczenia i samego wyboru kierunku studiów. Z perspektywy czasu wiem, że studiowanie bez większego doświadczenia zawodowego jest ciężkie. Wiele kwestii i materiałów, które omawiamy jest dla mnie swoistym powtórzeniem wiedzy. Wiele czynności nie sprawia mi większego problemu, ponieważ mierzyłam się z podobnymi zadaniami na mojej drodze zawodowej. Moje doświadczenie zawodowe i życiowe pozwala mi czerpać więcej ze studiów. Oczywiście moja ambicja i chęć rywalizacji utrudnia czasem nawiązywanie kontaktów, które są przecież nieodłącznym elementem studiowania. Na szczęście moi znajomi są wyrozumiali i potrafimy sobie pomagać. Wzajemnie również motywujemy się do dalszego rozwoju. Mamy już sporo doświadczeń zawodowych za sobą. Studia pozwalają nam nie tylko uzyskać tzw. „papier”, jak i również pozwalają nam na poszerzenie wiedzy oraz uporządkowanie informacji, które już zdobyliśmy.
Uniwersytet Trzeciego Wieku
Gdy nie ukończyłam pierwszych studiów powiedziałam sobie, że papier nie jest mi potrzebny. Innym powtarzałam, że ukończę uniwersytet trzeciego wieku. Bezrobocie i pandemia znacząco wpłynęły na moją decyzję o zapisaniu się na studia. Prowadziłam też różne rozmowy rekrutacyjne i w większości tych rozmów – na różne stanowiska – byłam w gorszej pozycji ze względu na brak wyższego wykształcenia. Moim zdaniem do decyzji o studiowaniu powinno się dojrzeć. Zapomnij na chwilę o wszystkich innych. Zapomnij o utartej ścieżce większości młodych ludzi. Zastanów się, czym chcesz się zajmować w przyszłości. Moim zdaniem, lepiej jest studiować mając już pewien bagaż doświadczeń. Uwierz mi – zupełnie inaczej podchodzisz do wszystkiego. Jeśli nadal nie wiesz – to nie jest powód do wstydu. Pomyśl o tym, jako o okazji do rozwoju.
Dodaj komentarz