kompetencje rodzica obrazek do wpisu

Kompetencje rodzica

Jak często osoby rekrutujące zwracają uwagę na „dziury” w karierze? Często na to zwracałam uwagę. Będąc matką doceniam kompetencje rodzica. Co mam dokładnie na myśli?

Negocjatorka

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko stajesz się rozjemczynią/rozjemcą, negocjatorem/negocjatorką. Nawet najbardziej spokojne dzieci mają konflikty. To istotnie ważna część rozwoju społecznego. Jedna z cenniejszych lekcji, jakie możesz otrzymać od rodzeństwa. Dopóki konflikt nie przekracza ogólnie przyjętych norm społecznych (czyt. agresji i krzyków) zostaję z boku i obserwuję. Dzieci muszą uczyć się same rozwiązywać konflikty. Jeśli sobie nie radzą – możesz wykorzystać swoje kompetencje rodzica. Wysłuchaj obu stron, spróbuj znaleźć wspólne rozwiązanie. Wytłumacz swoje propozycje.

Ochroniarka

Będąc rodzicem logicznym jest, że stajesz się odpowiedzialną/nym za zdrowie i życie drugiego człowieka. Nie ma nic cenniejszego. Uczysz się odpowiedzialności. Musisz chronić. Masz obowiązek przewidywać. Musisz myśleć o konsekwencjach. Jesteś prawdziwą/ym strażniczką / strażnikiem.

Kalendarz

Stajesz się chodzącym kalendarzem. Pomijając tak podstawowe tematy, jak terminy szczepień w pierwszych miesiącach życia dziecka będziesz również pamiętać o pracach domowych i szkolnych balach przebierańców. Planowanie to doskonała umiejętność. Pozwala nauczyć się zarządzać czasem. Pozwala Ci również odróżniać rzeczy ważne od ważniejszych i tych mniej ważnych. Nauka planowania nie była dla mnie łatwa. Lubię robić wiele rzeczy na raz. Uwielbiam też spontaniczność. Kluczem jest umiejętność wyważenia tych kompetencji.

Animatorka

Ważną kompetencją u każdego rodzica jest umiejętność zajmowania czasu. To wszystko wymaga ogromu kreatywności. Nawet najlepsze bajki czy zabawki nie pozwolą rozwijać się lepiej niż czas spędzony z Tobą. Choćby słoiki i paczka fasoli pozwolą Ci zainspirować dziecko do podróży w krainę kreatywności. Jeśli zajmujesz się rekrutacją w IT, wiesz jak trudno pozyskać dobrą/ego specjalist(k)ę. Musisz czasem wspinać się na wyżyny kreatywności. Jeśli Twój zespół nie jest do końca zintegrowany i czujesz, że coś jest nie tak – na pewno poradzisz sobie z kreatywną integracją i wszyscy znajdą wspólną nić porozumienia.

Szoferka

Niezależnie od tego czy na co dzień jeździsz uberem czy jesteś Prezeską w korpo – umiejętność prowadzenia pojazdu jest na ten moment bardzo istotna. W oczekiwaniu na autonomiczne pojazdy, nadal musisz czasem zawieźć gdzieś dziecko lub spotkać się z klientem na drugim końcu miasta. Dopóki w naszej świadomości nie zmienimy podejścia do automatyzacji i cyfryzacji jesteśmy poniekąd zmuszone/zmuszeni do podróżowania. Wiadomo, że spotkania twarzą w twarz są najlepsze.

Przyjaciółka

Według mojej opinii najlepiej pracuje się w zespole, w którym ludzie sobie ufają i darzą się szacunkiem. Najlepiej pracuje się w przyjacielskiej atmosferze. Bycie przyjaciółką/przyjacielem dla swojego dziecka to szalenie istotne kompetencje rodzica. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą odpowiedzialną za budowanie zespołu czy współpracujesz w płaskiej strukturze musisz umieć słuchać ludzi. Uważam, że komunikacja i szczerość to podstawa współpracy zarówno rodzica jak i pracownika.

Rodzic pracownikiem roku

Rodzice są często lepszymi pracownikami niż Ci, którzy nie posiadają dzieci. Nie chcę wywoływać żadnych konfliktów. Chcę zwrócić uwagę na to, że bardzo często kompetencje rodzica są dużo bardziej przydatne na stanowiskach wymagających dużej odpowiedzialności, skupienia oraz kreatywności. Czas spędzony z dziećmi w domu potrafi być najlepszym sprawdzianem Twoich umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *